DZIEŃ MATEMATYKI

11 marca 2021

26 lutego 2021 roku przedszkolaki z grupy Sówki obchodziły „Dzień Matematyki”. W tym dniu przeliczania, klasyfikowania, dodawania, odejmowania, rozwiązywania wszelkiego rodzaju działań nie było końca. Jak się okazało, matematykę uwielbiają wszystkie dzieci. Ponadto przedszkolaki poznały bliżej słynnych matematyków, m.in. Pitagorasa, Archimedesa, Euklidesa, Alberta Einsteina, Isaaca Newtona, Emmy Noether czy Kartezjusza oraz ich zagadki matematyczne, np. sudoku, trimino, układanki logiczne, tangram, modele 3D, geoboardy, malowanki symetryczne. Okazało się, że niektóre zagadki matematyczne są już dzieciom dobrze znane. Przedszkolaki w małych zespołach świetnie radziły sobie w ich rozwiązywaniu. W ten dzień Sówki przypomniały sobie nazwy figur geometrycznych, zapoznały się z wagą szalkową, wagą łazienkową, centymetrem krawieckim. Ważyły zabawki, przybory przedszkolne na wadze szalkowej. Sprawdziły kto w grupie jest najcięższy i najwyższy. Śmiechu i zabawy nie było końca. Pracując w zespołach dzieci bardzo dobrze się porozumiewały, miło spędzały czas.

Dzieci zrozumiały, że matematykę można dostrzec wszędzie – zaczynając od kolorów, kształtów, liczb, zbiorów, kierunków położenia przedmiotów a skończywszy na wielkości, ciężarze, przybywaniu i ubywaniu, porach roku, miesiącach, dniach tygodnia, godzin… Zrozumiały, że matematyka jest wszędzie i że towarzyszy nam w życiu cały czas.