GODZINY DOSTĘPNOŚCI NAUCZYCIELI W ROKU SZKOLNYM 2022-2023

NAUKA SAMODZIELNOŚCI

W co się bawić w domu? W samodzielność! Życie w ciągłym biegu powoduje wiele trudności związanych z samodzielnością dzieci. Przedszkolaki często, ze względu na brak czasu, są wyręczane. Dwa tygodnie spędzone w domu to dobry czas na to, by uczyć i doskonalić samoobsługę maluchów. Uczenie małych dzieci czynności samoobsługowych opłaca się i ma ogromny sens, gdyż wpływa na sukcesy w ich dalszej edukacji. Jeżeli np. dziecko samo umyje i wytrze ręce, założy kapcie czy zadba o porządek wokół siebie, doznaje przyjemności – ma poczucie, że wykonało coś pożytecznego, jest chwalone i odczuwa komfort. Te wspaniałe doznania są w dalszej kolejności przenoszone na sytuacje zadaniowe, także w aktywności intelektualnej.

Co warto zrobić?

PONIŻEJ ZNAJDĄ PAŃSTWO GOTOWE KARTY PRACY DLA PRZEDSZKOLAKÓW DO POBRANIA ORAZ POMYSŁY ZABAW

Ćwiczenia grafomotoryczne działają na wszystkie zmysły dziecka. Ćwiczą rękę, oraz umysł. Idealne do ćwiczeń grafomotorycznych dla dzieci są szlaczki, obrazki do rysowania po śladzie, kolorowanki ale też labirynty. Sprawność grafomotoryczna zapewni  dzieciom prawidłowy rozwój nie tylko w przypadku nauki pisania. Ćwiczenia motoryki małej uczą również przewidywalności, koordynacji wzrokowo-ruchowej, myślenia logicznego czy chociażby prawidłowego trzymania przyrządów do pisania i rysowania. Zachęcamy o wykorzystania takich ćwiczeń w wolnym czasie.

ĆWICZENIA GRAFOMOTORYCZNE

kol-symbole-7

kol-symbole-8

kol-symbole-9

Dobra pamięć, szybkość reakcji, kojarzenie czy dostrzeganie zmian i różnic między przedmiotami to tylko niektóre umiejętności, które powinien posiadać przedszkolak. Poniżej znajdujące się ciekawe zabawy i karty pracy na spostrzegawczość pomagają dzieciom w opanowaniu każdej z tych zdolności. Kolorowe układanki, puzzle, dobble, czy pamięciowe gry memory łączą zabawę z nauką, oraz pomagają w ćwiczeniu cierpliwość u dzieci.

DOBBLE KOLOROWE KROPKI

puzzle-paskowe

MEMORY

MEMORY DO POBRANIA

Zajęcia plastyczne uchodzące często jedynie za zwykłą zabawę mogą, realizować wiele zadań i celów ważnych dla rozwijającego się młodego człowieka. Twórczość plastyczna na każdym etapie rozwoju daje dziecku możliwość samodzielnego badania, poszukiwania i odkrywania otaczającej go rzeczywistości. Wszystkie te zabawy prowadzą do rozwoju jednostki samodzielnie działającej i myślącej oraz osoby twórczej i kreatywnej.

ZABAWY PLASTYCZNE MANUALNE

WITRAŻE

OPIS WITRAZE

witraze-kwiatek

witraze-motyl

witraze-tulipan

witraze-zonkil

WYKLEJANKI

wyklejanki-1

wyklejanki-2

wyklejanki-3

wyklejanki-4

wyklejanki-5

wyklejanki-6

PLASTYKA zadania do zrobienia

zabawy manualne

ZABAWKI Z KARTONU

zabawki z kartonu

Ciekawymi zabawami dla dzieci są również ćwiczenia matematyczne oraz przyrodnicze. Przedszkolaki uczą się oraz doskonalą przeliczanie, klasyfikowanie, porównywanie, szacowanie. Dzieci uwielbiają zadania przyrodnicze podczas, których obserwują, eksperymentują. Takie działania budzą w nich ciekawość, chęć poznawania otaczającego świata oraz rozwijają umiejętność myślenia przyczynowo- skutkowego. Zachęcamy do częstego uczestniczenia w takich zabawach.

MATEMATYCZNE KARTY PRACY

Poniżej link do strony z ciekawymi zabawami,zadaniami matematycznym

ZABAWY PRZYRODNICZE

obserwujemy pogodę

Zachęcamy gorąco do różnego rodzaju zabaw i ćwiczeń, które przygotują dziecko do nauki czytania i pisania. Są to ćwiczenia polegające na analizie i syntezie wyrazów.

ĆWICZENIA JĘZYKOWE

Karta-pracy-1-1

Karta-pracy-2-1

Karta-pracy-3-2

Karta-pracy-4-1

Karta-pracy-5-1

Warto odwiedzić także stronę internetową https://www.mimowa.pl/

MiMowa to innowacyjny serwis logopedyczny, który poprzez gry i zabawy online ćwiczy poprawną wymowę u dzieci. Wspomaga i uatrakcyjnia specjalistyczną terapię wad wymowy.

ZABAWY ROZWIJAJĄCE SŁUCH FONEMATYCZNY

Poniżej znajdą Państwo do pobrania wyrazy, obrazki do głoskowania oraz zabawy z sylabami

Głoskowanie wyrazy

Głoskowanie 3

Głoskowanie 4

Głoskowanie 5

sylaby-metoda krakowska

Dużą atrakcją dla dzieci są zabawy sensoryczne, dzięki którym poznają świat za pomocą zmysłów. Uwielbiają masy sensoryczne, które można wykonać w domu w bardzo prosty sposób.

ZABAWY SENSORYCZNE

Zabawy sensoryczne dla każdego

ROZWÓJ SPOŁECZNY I EMOCJONALNY- ZABAWY Z RODZICAMI

Rozwój społeczny i emocjonalny przedszkolaka

Jeśli gry są odpowiednio dobrane do wieku i możliwości dziecka, mogą być dla niego doskonałym źródłem nauki i rozrywki. Ważne aby Rodzice wybierali strony internetowe oraz gry bezpieczne dla swoich pociech bez scen przemocy, agresji wobec innych. Zachęcamy do korzystania z niżej wymienionych stron internetowych.

ZESTAWIENIE ADRESÓW STRON INTERNETOWYCH- BEZPIECZNE I PRZYJAZNE STRONY WWW DLA DZIECI

strony internetowe